Diskusia : Aká bude odvodová reforma?

Autor: Miroslav Csonga | 11.4.2011 o 8:24 | (upravené 11.4.2011 o 11:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  147x

Niet pochybností o potrebe zavedenia odvodovej reformy vzhľadom na súčasný chaotický stav, ktorý a to treba otvorene priznať vytváral priestor pre špekulácie. S čím však nemožno súhlasiť, je výrazná diskusia spojená s troma kategóriami občanov, ktorí sa výraznou mierou podieľajú na tvorbe HDP vlastnou prácou a to  zamestnanci , dohodári a SZČO / živnostníci /, najmä z pohľadu porovnávania ich postavenia.

Živnostníci, ktorí vykonávajú prácu zamestnancov.

Najdiskutovanejšia skupina a možno aj najpočetnejšia z radov živnostníkov, ktorá sa objavuje v argumentáciách, tým že je vydávaná za negatívnu stránku súčasného systému a teda vyvoláva nevyhnutne potrebu vykonať zmenu.

Dohodári.

Rovnako nie zanedbateľná skupina občanov, ktorá sa stáva tŕňom v oku tvorcov a obhajovateľov pripravovanej reformy. Je ale treba zdôrazniť, že  až 90% dohodárov sú vlastne prepožičaní zamestnanci prostredníctvom pracovných a personálnych agentúr .

Prečo  vznikli?

To je otázka na ktorú zatiaľ nezaznela otvorená, jasná a pravdivá odpoveď . Čo je však jasné je, že tieto dve kategórie nevznikli  samé od seba ale sú produktom súčasného daňovo-odvodového systému, ktorý ako už bolo zdôraznené je potreba reformovať.

Ako vznikli?

Jednoznačne je treba priznať, že ich vznik podporila liberalizácia pracovnoprávnych vzťahov, ktorá mala predovšetkým umožniť zamestnávateľom pružnejšie reagovať  na trh pracovnej sily. Ako však býva zvykom cieľ občas míňa účel a v tomto prípade ho minul výrazne. 

Čo je vlastne podstatou ?

Predovšetkým  súčasný daňovo-odvodový  systém, ktorý neúmerne zaťažuje podnikateľov - zamestnávateľov a ktorý je,  a to otvorene priznajme podstatou vzniku týchto kategórii. Zamestnávatelia  uprednostňujú pri napĺňaní  stavu pracovníkov práve tých, ktorí sú pre nich menšou finančnou záťažou. Ak na pracovnom mieste zamestnajú živnostníka nemusia platiť časť odvodov tak ako za zamestnanca ,  ak zamestnajú dohodára z pracovnej a personálnej agentúry, ušetria  navyše ďalšie prostriedky ktoré by u vlastných zamestnancov museli použiť na plnenia vyplývajúce z právnych predpisov a prípadných kolektívnych zmlúv.

Aká bude odvodová reforma?

Pravdepodobne nedokonalá a iba čiastková, míňajúca účel v širšom ponímaní. Škoda, že negatívne dopadne na tých, ktorí súčasný stav na trhu práce nevyvolali a nedeformovali. Určite by väčšina živnostníkov a dohodárov bola radšej v riadnom pracovnom pomere v postavení  zamestnancov, ako byť v úlohe čiernych oviec spoločnosti na ktoré sa pri obhajobe súčasne pripravovanej reformy tak intenzívne poukazuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?