O čo vlastne na Slovensku ide???

Autor: Miroslav Csonga | 17.10.2011 o 9:24 | (upravené 17.10.2011 o 9:40) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1431x

Taký intenzívny a masívny prílev informácii, propagandy, ktorý zažívame od osudného dňa politickej frašky, ktorá sa udiala v parlamentnej budove 11.10.2011 smerom k občanom aj s prispením komerčných médií sme asi na Slovensku ešte nezažili. Mimoriadne diskusné relácie nad rámec pravidelného časového harmonogramu, palcové titulky printových médií, množstvo politických komentárov, analýz a prognóz, ale aj diskusné fóra na blogoch a sociálnych sieťach napovedá, že ide asi o vážnu vec.

O čo vlastne na Slovensku ide???

Začínam nadobúdať presvedčenie, že ide o vysokú politickú hru, ktorá sa jej aktérom už v prvých minútach vymkla spod kontroly a pomaly ale iste dospieva do svojho nepodareného konca. Posledné vyjadrenia ale aj konanie politikov nasvedčujú, že stratili nie len že prehľad ale aj súdnosť vo svojom rozhodovaní. Zaráža ma, že sa jej dopúšťajú aj tí politici, ktorých som si osobne za ich konanie vážil, ale udalosti posledných dni vo mne vyvolali vážne pochybnosti.

 Tam kde vznikajú vážne pochybnosti - vynárajú sa otázky.

 Poďme ale poporiadku:

1/   Rok 2010 parlamentné voľby, vznik pravicovej koalície a dohoda na spoločnom vládnutí

2/   10. august 2010 - vláda predstúpila pred parlament s programovým vyhlásením a získala dôveru,

3/   11. august 2010 - parlament schválil Rámcovú zmluvu ...... / tzv. Euroval / s počtom hlasov 140 za,  1 proti / poslanec Dostál /

4/   12. marec 2011 - lídri krajín Eurozóny sa dohodli na posilnení kapacity Eurovalu

5/    17. august 2011 - vláda SR schválila zmenu Lisabonskej zmluve potrebnú pre vytvorenie  Eurovalu 2

6/     14. september 2011 - Národná rada rokuje o vyslovení nedôvery predsedníčke vlády SR NR SR nevyslovila nedôveru vláde

7/     28.september 2011 - vláda schválila novelu zákona o špecifických štátnych zárukách Táto zmena má umožniť navýšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na to dohodli európski lídri

8/    11.október 2011 - vláda schválila návrh na spojenie hlasovania o dôvere s návrhom na vyslovenie súhlasu s Rámcovou dohodou ....

 9/    11. október 2011 - NR SR neschválila Rámcovú dohodu .... a tým nevyslovila vláde dôveru

10/    13. októbra 2011 - vláda schválila návrh zákona o skrátení volebného obdobia NR SR

11/    13. októbra 2011 -  NR SR schválila zákon o skrátení volebného obdobia NRSR ako aj Dodatok k rámcovej zmluve ...., Zákon o  špecifických štátnych zárukách.

 

A teraz tie pochybnosti a otázky pre politické osobnosti,

K bodu 1/  Dámy a páni, na čom ste sa vlastne dohodli, že budete vládnuť alebo nepripustíte k vláde FICA?

K bodu 2/  Dámy a páni, schválili ste slobodne a podľa vlastného presvedčenia programové vyhlásenie vlády a vyslovili jej dôveruBol Vám jasný a zrozumiteľný obsah tohto programového vyhlásenia ?

 K bodu 3/   Dámy a páni, schválili ste Rámcovú zmluvu ... / tzv. Euroval / ako dočasný mechanizmus na 3 roky. Boli ste  presvedčení, že je to nevyhnutné?

Mimochodom táto otázka neplatí pre p. Dostála, ktorý hlasoval proti a tým dal jasné najavo, že vládna väčšina má nie 79 hlasov ale iba 78 !!!

K bodu 4/    Dámy a páni, politici dohodli ste posilnenie kapacity Eurovalu napriek tomu, že jeden koaličný poslanec s ním vôbec nesúhlasil a ďalší vyjadrovali výhrady. Prečo ste vstupovali do rizika ?

K bodu 5/    Dámy a páni, vláda nejednotne schválila zmenu Lisabonskej zmluvy, napriek tomu, že vedela o pravdepodobnosti neschválenia jej návrhu v NR SR.Prečo ste to posunuli do NR SR keď bolo nad slnko jasné , že vznikanú komplikácie so schvaľovaním?

K bodu 6/    Dámy a páni, nesúhlasili ste s vyslovením nedôvery predsedníčke vlády, obhajovali ste ju. Prečo ste jej tak dôverovali, keď ako sami teraz v návale hnevu tvrdíte, že už klamala od marca po samite lídrov EUPrečo ste jej vážne a úprimne vtedy dôverovali, alebo  ste  zachraňovali Slovensko zase len pred návratom Fica ?   

K bodu 7/   Dámy a páni.  Prečo ste sa opäť dopustili chyby ako v bode 5 ?    

K bodu 8/   Dámy a páni, schválili ste jeden z troch variantov pre skončenie svojho vládnutia. Prečo ste nasilu vybrali práve ten najnevhodnejší ? Prečo pani predsedníčka nepodala demisiu, tak ako bola jedna z možnosti, keď už hlasovanie vo vláde ukázalo, že jedna z koaličných strán je proti?

K bodu 9/    Všetko dopadlo tak ako sa to predpokladalo. Prečo teda ten cirkus pred rokovaním, na rokovaní a po jeho skončení?

K bodu 10/  Dámy a páni, vyhlásili ste že vládna koalícia neexistuje a neexistuje ani vláda nakoľko nemá podporu v NR SR. Emotívne ste vyzývali k zodpovednosti, odstúpeniu z funkcii. Kto teda rokoval na úrade vlády a schvaľoval návrhy zákonov? Vláda ? Aká ?

K bodu 11/  Dámy a páni, nevyslovili ste vláde dôvery - dali ste jasne najavo, že jej nedôverujete. Koho návrhy ste vlastne v parlamente schválili? Návrhy vlády, ktorá nemá Vašu dôveru ? Prečo ste zrazu s vládou súhlasili, keď jej už 2 dni nedôverujete?  Alebo je to inak?

 

O čo vlastne na Slovensku ide ???

Politici pripravili a urobili totálnu rošádu, uvedomujúc si po pár minútach, že neštandardná situácia ktorú vyvolali si vyžaduje neštandardné riešenie. Čo tam po ústave, zákonoch, po zaužívaných právnych zvyklostiach, demokracii.

Vláda, ktorá nemá dôveru v parlamente a podľa vyjadrení politikov vlastne už ani neexistuje, predkladá návrh na skrátenie volebného obdobia práve toho parlamentu, ktorý jej nedôveruje. Je to právne možné?

Parlament schvaľuje vládne návrhy, tej vlády, ktorej už nedôveruje a členovia poslaneckého zboru o nej vyhlasujú, že vlastne okamihom nevyslovenia dôvery neexistuje. Je to logicky a právne možné ?

 O čo vlastne na Slovensku ide ???

 Možno o obdobný „ (ne)demokratický" puč, ktorý sme mnohý v 1948 nezažili ale veľa sme o ňom počuli

 Čo dodať na záver?  

Iba ak parafrázovať slová politického klasika: „ práve som sa vrátil z hradu ..." „aktuálne: „ práve sme sa vrátili z prezidentského paláca ..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?