Počet HOAX-ov na Slovensku dramaticky stúpa.

Autor: Miroslav Csonga | 23.10.2020 o 10:55 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  510x

Na prvý pohľad neuveriteľné ale je to tak. Najväčší nárast sa  nepochybne zaznamenal od včerajšieho večera. Analýza informácii o schválených opatreniach vlády to dokázala. Vláda včera oznámila obsah a dôvod prijatých opatrení .

Takéto opatrenia v zmysle právneho poriadku podliehajú režimu zverejňovania. Na stránke Úradu vlády sa našli materiály týkajúce sa prerokovania tohto bodu – uznesenie č.678/2020 a súčasne na stránke SLOV-LEX / právny a informačný portál Úradu vlády SR / pod číslom 290/2020 Z.z. oficiálne zverejnenie tohto uznesenia, ktoré sa svojim zverejnením stalo oficiálnym právnym dokumentom.

Stačilo prebehnú všetky stránky oficiálnych médií, pozrieť si záznamy televíznych staníc, vypočuť si všetky rozhlasové správy a navštíviť sociálne stránky nie len mienkotvorných médií ale aj tých lokálnych. Netrvalo dlho aby bolo jasné, že až v 70% boli zverejnené správy nepresné, mätúce, skreslené, obsahovali odlišnú interpretáciu ako je oficiálna / text zverejneného uznesenia vlády /, doplnené nadbytočnými komentármi a úvahami ich autorov.

Na Slovensku by sa mal tento stav v informovaní obyvateľstva okamžite zmeniť legislatívnym zásahom, pretože je živnou pôdou pre generovanie HOAX-ov.

Tu neobstojí obrana médií, že by išlo o zásah do ich  slobody prejavu a práva slobodne šíriť informácie, pretože na druhej strane stojí omnoho vyššie právo občanov Slovenskej republiky a to právo na prijímanie informácie. Ústava SR pripúšťa obmedzenie práva na slobodu prejavu a slobodu šírenie informácii.  

Riešenie je jednoduché a účinné. V takomto prípade by sa uložila médiám povinnosť zverejňovať informácie v plnom rozsahu, neupravené, bez akýchkoľvek komentárov alebo vysvetľovaním. Teda  zverejnením príslušnej informácie v právne záväznej forme / úplným zverejnením textu uverejneného v Zbierke zákonov /.

Jedine takéto riešenie môže zabrániť tvorbe a šíreniu hoaxov.

Osobitnou kapitolou v tomto informačnom reťazci, sú vyjadrenia verejne činných osôb.

Vo viacerých médiách bola zverejnená informácia, že „ vláda schválila výnimku z týchto opatrení a to v čase 01:00 – 05:00 hod.“ , ktorú nebolo náročné overiť prehraním si obrazového a zvukového záznamu z tlačovky.

Porovnajme si teda informáciu s právne záväzným obsahom zo Zbierky zákonov.

Presné znenie je

„ Vláda obmedzuje podľa čl.5 ods. 3 písm. g) ústavného zákona č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov na Území slovenskej republiky slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 24. októbra 2020 do 1. novembra 2020 v čase od 05.00 hod do 01.00 hod nasledujúceho dňa, toto obmedzenie sa nevťahuje na: .... „

V uvedenom znení sa nenachádza žiadny bod:  výnimka, z čoho je jasné, že vláda neschválila žiadnu výnimku  a už vôbec nie výnimku z opatrenia v čase 01:00 hod – 05:00 hod.  Zo znenia  jasne vyplýva iba to, že vláda schválila časový rozsah v rozsahu dni a hodín a súčasne definovala zoznam činností na ktoré sa obmedzenie nevzťahuje

Ak je časový rozsah opatrenia definovaný od 5:00 hod do 01:00 hod nasledujúceho dňa znamená to, že každý deň od 24.októbra 2020 do 1. novembra v čase od 01:00 hod do 5:00 hod toto opatrenie neplatí.  Neplatnosť nie je možné definovať ako výnimku, pretože právny význam týchto pojmov je diametrálne odlišný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.


Už ste čítali?