reklama

Prečo chybovosť rozhodnutí štátu stále stúpa?

Vedieť prijať správne rozhodnutia je dôležité, je to prvý krok k úspechu. Treba na to veľa sebareflexie a pokory.  Rozhodnutiam súčasnej doby určite chýba aj jedno aj druhé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V máji 2020 pri hodnotení celej situácie okolo Covid 19 vo svete, pozorným pochopením poznatkov vedeckej a medicínskej komunity k tomuto ochoreniu, sa dostala na stôl myšlienka uskutočniť „ celoplošné testovanie populácie „ ako nevyhnutý prostriedok na zistenie zdravotného stavu populácie, teda rozsahu infikovanosti na Covid 19. Aj keď sa o tejto myšlienke v kruhu odborníkov intenzívne hovorilo, podrobne sa rozoberali jednotlivé aspekty takéhoto testovania, zasiahla vyššia politická moc a túto myšlienku uviedla do klinickej smrti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V septembri 2020 utajená skupinka zložená z ešte viac utajených členov rozhodla, že myšlienku celoplošného testovania nakoniec predsa preberie z klinickej smrti a zrealizuje. A začalo sa od úplného začiatku. Pôvodní nositelia tejto myšlienky však ostali zatratení, nepovšimnutí a neakceptovaní.

Začal sa rodiť nový plán, v časovom strese, ktorého najdôležitejším prvkom bola technická realizácia, obchádzajúca tie oveľa dôležitejšie aspekty takéhoto projektu, akými sú účel a výsledok. 

Celoplošné testovanie zdravotného stavu populácie, teda zistenie rozsahu infikovanosti na Covid 19, je vo svojej podstate rovnaký krok teraz ako by bol už v máji 2020, jeho účelom a výsledkom má byť zistenie nakazenosti populácie ako základný predpoklad pre prijatie účinných rozhodnutí v boji s týmto ochorením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je však rozdielne oproti máju 2020 a prečo je súčasné celoplošné testovanie tak výrazne kritizované?

Päť faktov, ktoré súčasnému celoplošnému testovaniu možno vyčítať.

  1. Prichádza neskoro, ak by sa realizovalo skôr mohlo byť dobrým podkladom pre prijatie správnych rozhodnutí a nakazenosť populácie nemusela tak dramaticky v krátkom čase stúpnuť a priviesť štát na pokraj kolapsu zdravotného systému

  2. Časová tieseň jeho prípravy opäť odsúva ten najdôležitejší účel – zozbierať dáta vo vopred definovanej štruktúre pre prijatie správnych rozhodnutí do budúcnosti.

  3. Jeho výsledok bude síce exaktný v podobe čísla pozitívne testovaných ale bude odzrkadľovať len menej ako polovicu skutočného stavu infikovanosti, čo je veľmi chabý základ pre prijatie účinnejších rozhodnutí v boji s ochorením.

  4. Rozsah jeho realizácie, teda v jednom okamžiku na celom území SR a nie postupne v menších lokálnych územiach je administratívno-technicky náročné, núti prijímať zmeny, akým je napríklad skrátenie času testovania z troch na dva dni, ktoré v konečnom dôsledku znižujú jeho cieľ.

  5. Neexistuje plán B, ani plán C,D,E....Z, čo ďalej až budú na stole také alebo onaké výsledky tohto testovania.

V tomto duchu slová viacerých predstaviteľov štátu „ zo všetkých zlých riešení sme vybrali to najlepšie“ jasne ukazujú, ako štát v súčasnosti bojuje s Covid 19. Neexistuje lepšia a horšia forma zlého riešenia, pretože zlé riešenie je vždy len zlé riešenie.

Život pozná len dobré a zlé riešenia.

Škoda, že kompetentní čas na hľadanie a realizovanie dobrých riešení premárnil a teraz im ostali už len tie zlé.

Epilóg: Tento blog bol písaný pred prezentovaním výsledkov rokovania pani Prezidentky SR so skupinou odborníkov.

Miroslav Csonga

Miroslav Csonga

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podnikateľský a organizačný poradcaAj zdanlivý neúspech je možné vyriešiť úspešne. Je však potrebný racionálny pohľad zo správneho uhla, bez emócii."Nechať si poradiť nie je hanba."Organizačné poradenstvo považujem za profesionálnu službu, ktorou pomáhame riadiacim pracovníkom analyzovať a riešiť praktické problémy, pred ktorými stoja ich organizácie. Zoznam autorových rubrík:  NázorSpoločnosť

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu